در این شماره ما با حیرت از وقاحت کسانی که تنور انتخابات‌شان با آتش خانه‌های ما گرم می‌شود خشمگین می‌شویم. از وقاحت جنگ‌طلبان به سراغ وقاحت اعلیاحضرت می‌رویم که خیره در چشم‌های مردم از سیاهی ماست می گوید و آن را به اشک تمساح مزین می کند. با رضا براهنی شما را از کشتن خسرو گلسرخی باخبر می‌کنیم که دوهزار و پانصد سال پیش از این رخ داده است.
با غلامحسین ساعدی از شبه هنرمند خواهیم گفت و از «سانسوری» که سانسور می‌شود تا «ممیزی» نام مستعارش باشد. از زبان سعید سلطان‌پور دشواری متعهد بودن را خواهیم شنید و راوی رنجی می‌شویم که شاعران و نویسندگان ایرانی کشیدند، در روزهایی که  فیل شاهنشاه آریامهر یاد هندوستان تمدن کرده بود.
از جلادان خویش خواهیم پرسید که پس از مرگ ما چه خواهند کرد؟ و از این همه فرهنگ و هنر والا در انبار موزه هنرهای معاصر به خود خواهیم بالید. از توهم رشد و توسعه اقتصادی ایرانیان در دوران پهلوی خواهیم گفت و از جلادان‌مان خواهیم خواست که محکم‌تر از این ما را بزنند، چرا که ما آن‌ها را محکم‌تر از این زده‌ایم.
در پایان شما را با یاوه‌های شیاد آشنا خواهیم کرد و به او از پایان صبر خود خواهیم گفت، درودهایی به انسان‌هایی بزرگ و ناشناس خواهیم فرستاد، و از یاد نخواهیم برد که یازدهم سپتامبر ما را به سالوادور آلنده و ویکتور خارا خواهد رساند
فراموش نکنید که ما نه از سایگون، فلسطین یا بلفاست، که از تهران با شما سخن می‌گوییم. هر آینه از خود بپرسید «چه بکنیم که پیش از خشک شدن چاه‌های نفت شما از اینجا بروید؟» . بشنوید، به اشتراک بگذارید، و به ما بگویید؛
[podcast]https://radiofang.org/files/radiofang22med.mp3[/podcast]

 

لینک دانلود با کیفیت و حجم پایین (۱۴ مگابایت)

[ mp3 | ogg ]

لینک دانلود با کیفیت و حجم متوسط (۲۷ مگابایت)

[ mp3 | ogg ]

لینک دانلود با کیفیت و حجم بالا (۵۴ مگابایت)

[ mp3 | ogg ]

۱۷ نظر

 • آنا گفت:

  سلام تشنگان آزادی ،
  من هم آلزایمر ندارم و بخاطر می آورم هر آنچه کردند و شما گفتید و گفتید

 • مهدی گفت:

  اعلیا حضرت البته یاوه گفته است. شاید ما هم به سن ایشان برسیم، یاوه‌تر بگوییم. اما این اپیزود را با صدای فرهاد شروع کردید و با فریدون فروغی به پایان بردید. سرنوشت تباه این دو پس از انقلاب را شامل آلزایمر کردید؟ رضا براهنی – که دوست‌اش داریم – چه سهمی از ایران پس از انقلاب به دست آورد؟ یا سعید سلطان‌پور چه شد؟ اندکی پیش از صدای فرهاد و پس از فرمان رادیوفنگ، بانگ فریدون فرخ‌زاد را شنیدیم. او چه سهمی از انقلاب شکوهمند ایران داشت؟

  خدا ما را از جمیع آلزایمرها دور نگاه دارد، به حق همین دوران عزیز

 • mehdi گفت:

  ” ر ” میزنه ! تاثیرگذار نیست .

 • سعید گفت:

  چرا اینقدر عقده؟ عصبانیت ؟ شاه جناینکار بود اما اگه جرات داشتین به جنایت کارهای امروز گیر میدادین

 • شمس گفت:

  سخنرانی ساعدی راجع به شبه‌هنرمند (امثال گوگوش و …) عالی بود.

 • آرمین م گفت:

  تو ده دقیقه ی اول هر چی کاسه کوزه بود سر هنر مدرن خورد کردید. انگار که اصولا ناف مدرنیسم رو با حکومت پهلوی بریده اند ! یاد آوری می کنم که هنر مند های سقا خانه (خوب یا بد) هم مدرنیست محسوب می شوند و مخالف پهلوی بوده اند. و این که از هنر چیزی به جز تکرار و تشدید ایدئولوژی انقلابی تان انتظار نداشته باشید ، علنا می گویید که شعار بهترین است ، نوید زندگی بهتری پس از به قدرت رسیدن تفکر تان نمی دهد .

 • reith گفت:

  این آلزایمر نیست. یک ویژگی فعالیت‌های مغزی هست که نمی‌تونه بین تصویر واقعی و غیر واقعی تمایز قائل بشه و همین منتج به اسکیزوفرنی هم می‌شه. شه‌بانو هم ظاهرا در ایام بی‌کاری (که مسلما طویل بوده) واقعیات رو با گذشت زمان طور دیگری مرور کردن و ناخودآگاه طور دیگری هم روایت می‌کنند که وگرنه وقاحت کم و بیش حدی داره. البته خوشبختانه ویژگی مذکور رابطه‌ای با حالات رفتاری و سیستم قضاوت و تصمیم‌گیری افراد نداره و همین هست که حماقت در گفتار ایشان باقی مونده.

 • دیدار گفت:

  رفقا وقتش بود که اشک نمساح علبا حصرت با سیلی سرخ تاریخ و شهدای فراموش شده ی سال خون ۵۷ بر ملا بشود. این شماره بسیار به جا و بسیار بدیع و تازه بود هم در مضامیتی که برای پاسخ به دروغ های علیا حضرت انتخاب کرده بودبد هم فرم های جدید که تجربه می کنید. این کسانی که این جا نوشتند اگر جرات داربد پس جنابات بعد ار انقلاب چه چه چرا به یادآوری جان باختگان شهریور سرخ نوجهی نکرده اند؟
  نام هایی که زنده کردیید و فرم رمز واره یی که در این خفقان برای رنده نگه داشتن تاربخ انتخاب کرده اید نشان می دهد که باید راه های جدید بازنمایی را در این دوره امتحان کرد امیدوارم به فرم تجربی خود ادامه بدهید
  نکته با ارزش در این شماره در ارتباط با خزعبلات شبکه های نواستعماری و مستند سازی هاشان این ست که این شبکه ها با دسترسی به آرشیوهای بکتا و دزدی شده بی که به مردم تعلق دارند تلاش می کنند تاریخ مان را برای ما دوباره تعریف کنند اما رسانه های اورژینالی مثل رادیو فنگ ثابت می کنند که قدرت در آرشیو ها نیست و تاربخ را صاحبین شبکه هانمی توانند تعربف کنند. ما به ارشیو عظبم تر و اصبل تری دسترسی داریم که آن خاطره ی جمعی ست به شکل ادبیات شعر و نثر و انجه از ارشیو ما حمابت می کند نه سرمابه که خلاقبت و تجربه کردن ست.
  دست مریزاد رفقا مشتاقانه منتظر حرف و فرم های جدید شما می نشینیم

 • نام گفت:

  بله ! با تبریک خدمت رفقا که دور هم جمع شدن و برا هم کل می کشن. به به چپ ها ی عزیز ما هم الزایمر نداریم ها. اونا که مردن که خدا بیامرزه شون که مردن اما اونا که زنده موندن فاجعه بوجود آوردن ها. چپ خوب چپ چی؟ مرده اس.
  نترس کامنتو بذار

 • بغداد گفت:

  یک اصله پیشنهاد: چرا شما این برنامه هاتون رو توی آیتونز نمی ذارین که مردم بتونن آبونه بشن و از اونجا پیاده کنند و گوش بدن؟ کمک خواستین، انجام می دیم.

 • حسام گفت:

  مرسی، خیلی خوب بود. تو این نیمه شب قیرگون این چراغ کوچک مستدام باد.

 • نیچه گفت:

  این چپ های ایرانی خیلی بامزه هستن. ولشون کنی رفقاشونو هم گاز میگیرن. فقط وقتی گاز نمیگیرن که نوچه ی اونها بشی

 • saeed گفت:

  براوو،این شماره رو دیر شنیدم متاسفانه.عالی بود رفقا. یه توصیه هم به این دوستان طعنه زن، اینکه یا نقدی دارید یا ناراحتتان کرده. اگر نقدی دارید بفرمایید و جواب بشنوید وگرنه رسانه ای که خط سیاسی دارد قطعا برای ناراحت کردن دشمن طبقاتیش(حال به هر شکل و شمایلی و در هر دوره تاریخی با نقابی)آمده.

 • پارسا گفت:

  باورم نمیشه هنوز ایرانیان هستند که به خود مارکسیست میگن و این قدر کلیشه ای تفاله های چهل سال پیش رو با موزیک به این زیبایی قاطی میکنند و دلشون خوشه 🙂 از خل هایی چپی پنجاه شصت ساله شیک اروپا نشین متاسف نیستم .. از اینکه که این قدر جوونید و در ایران ! حتمن مدل تون چپ های شیک وال استریته .. حالتون خوبه واقعن ؟ ولی با این وجود دوست دارم به صداتون گوش بدم .

 • ایمان گفت:

  گرچه پهلوی دیکتاتوری بود و آزادی در آن نبود و شاه و فرح نخبه نبودند و مطمینا می توانستند خیلی بهتر عمل کنند. خدماتی هم کرده اند. من روشنفکری امروز ایران را تا حدی مدیون نوگرایی پهلوی می دونم. به طبقه متوسط امروز ایران نگاه کنید. ایشان در مدارس پهلوی پرورش یافتند و پدران و مادران ما شدند و نه قشر خرافه پرست و خشک مذهب قجری. این مسیله با مقایسه مردم امروز ایران با دیگر مردم منطقه روشن تر می شه.

 • balatarininv گفت:

  درود بر شما،
  اگر کسی از دوستان نام آهنگی که در پااین این شماره پخش شد را می داند لطف کند اعلام کند.

نظر بدهید