شماره‌های رادیوصبح جمعه با شما

شماره‌ی دوم / عمری در کار …

By ۱۳۹۰/۰۷/۲۲ ۳۶ نظر

هشدار؛ این یک برنامه‌ی طولانی است درباره‌ی چیزهایی که نمی‌خواهیم بدانیم.

در این شماره با «حسن شاه‌دزد» در آستانه‌ی درهای باز گاوصندوق بانک مرکزی قرار خواهیم گرفت. همراه با ملیکا، چرخ ِ جمع‌آوری کارتن‌ها را در کوچه های شوش به حرکت در خواهیم آورد و با‌ خوش‌بو ۱۸ ساعت مشغول کار بر روی کفش …

نکند باورمان شده؟ در این شماره تنها با روایت‌هایی از حسن، ملیکا و خوش‌بو همراه خواهیم شد. وگرنه آن‌ها عمری‌ در کارند و ما و شما پشت ِ مانیتورها غرق در بازی‌های‌مان.

بشنوید و با ما بگویید؛

[podcast]https://radiofang.org/files/radiofang02med.mp3[/podcast]

لینک دانلود با کیفیت و حجم پایین (۱۸ مگابایت)

[ mp3 | ogg ]

لینک دانلود با کیفیت و حجم متوسط (۳۶ مگابایت)

[ mp3 | ogg ]

لینک دانلود با کیفیت و حجم بالا (۷۱ مگابایت)

[ mp3 | ogg ]

 

۳۶ نظر

 • علیرضا گفت:

  تا آخرش رو گوش دادم ، کیف کردم ، خندیدم و ‘گریه کردم! حرفاتون تلخ و حقیقت بود

  موفق باشید

 • علی گفت:

  تبریک می گم به تون و خسته نباشید… انقدر کارتون زیباست که جای حرف نمی مونه…
  انتخاب موزیک، موضوعات مورد بحث، و هنر بیان شما خوبان…
  امیدوارم در این راه ثابت قدم و پایدار باشید و بقول یکی از دوستان، زود سرخورده و نشید و ما هم بی نصیب نمونیم.

 • روزبه گفت:

  خیلی خوب بود. امیدوارم که بتونین ادامه بدین.

 • همایون گفت:

  کارتون خیلی جالبه
  و خیلی خوب
  امید وارم ادامه پیدا کنه
  ممنون

 • حسین گفت:

  سلام. ایدتون واقعن عالیه. فقط ایمیل ندادین برای ارتباط چرا؟

 • آدرین گفت:

  آقا خیلی خوب بود. خیلی دوست داشتم.

  اینقدر خوب بود که این پیشنهاد به ذهنم رسید که متن گفته شده رو هم تو سایت بگذارید. میدونم که خیلی وقت می‌گیره. اما اینقدر خوب بود که به نظرم خوبه که کسانی که تو موضوعاتی که شما صحبت می‌کنید جستجو می‌کنند، به متون شما هم برسند.

  پیروز باشید.

 • n a m n a m گفت:

  واقعن خوبه 🙂
  بچه‌ها کارتون خیلی درسته. لذت بردم. تا الآن بیدار موندم که گوش کنم…

  من طراح سایتم. هر کمکی ازم بر می‌آد بگید. البته یه سری پیشنهاد هم می‌تونم بهتون بدم.

  شاد باشید و موفق

 • سحر گفت:

  بیان مسئله بسیار خوب و دقیق.
  راه حل؟ راه حل اساسی؟ فرض کن علت ها رو همه شناختیم. مشکل سیستم و نظم موجود. سیستم جایگزین؟
  تا الان که هیچ سیستم و نظمی در هیچ جای دنیا خوب نبود. چه باید کرد؟

  سحر

 • خیلی کار خوبی بود. هم ایده خود رادیوی آنلاین هم موضوعاتی که بهش پرداختین و محتواش. خیلی لذت بردم. حسابی خسته نباشین. منتظر کارهای بعدیتون هستم.

 • بابک گفت:

  خوب دوستان، دستتون واقعا درد نکنه. به نظرم برنامه تون داره تو همین دو تا و نصفی اپیزود سیر ترقی رو بوضوح نشون می ده. برای مثال بحث تکرار ها و حشو هایی که برای اپیزود قبلی عنوان کرده بودم این بار کاملا برطرف شده بود و صحبت ها خیلی روون تر و شیوا تر بودن. منتها باز هم چند تا نکته و همینطور چند تا انتقاد به ذهنم خطور کرد که می خوام باهاتون در میون بگذارم:
  *نکته ی اولی که بیشتر یک سواله اینه که چطور از مسائل اپیزود قبلی شیفت دادین روی موضوعی مثل کودکان کار و آیا این روند اپیزودیک قراره برای اپیزودهای بعدی هم تکرار بشه یا نه؟
  *نکته ی دوم که شاید شخصی به نظر برسه اینه که مساله ی شعر و بیان استعاری از یک واقعیت برای ایجاد دغدغه و متوجه کردن اذهان و برانگیختن کاملا مفید و کاربردیه. منتها برای پادکستی مثل مال شما، که مسائل به بحث گذاشته می شن و به طور مستقیم مورد پرداخت قرار می گیرن، مساله ی شعر و متافور به نظرم اضافی و زاید میاد. چرا که دیگه بعد از بیان مستقیم و درک کامل واقعیت به شکل مستقیمش، این اشعار، به دلیل پوشش استعاری ای که دارن، شاید تنها بتونن بعد سنتیمنتال داشته باشن و در بهترین حالت، همونطور که من از یک سری از دوستهام فیدبک گرفتم، به ایجاد سمپاتی منجر بشن.
  *نکته ی انتقادی سوم و اخر هم اینه که در طول برنامه بسیار عالی به ریشه و علل این مساله پرداخته شد، ولی همونجا ول شد. با وجود اینکه استنباط عملی که می شه کرد شاید برای بعضی ها کافی باشه ولی امیدوارم در برنامه های بعدی مستقیما به این بُعد هم بپردازید که به نظرم لازمه.
  *این نکته انتقادی نیست و چون یک سری عبارات و مفاهیمی توی بحث بودند که خیلی بهشون تمرکز نشد، دوست دارم اینجا بازنویسی بکنمشون چون فوق العاده و کم نظیر بودند. بطوریکه هر کدوم می تونن موضوع یک بحث و یک اپیزود باشن. مثل: “فقر برای آدمها قیمت تعیین می کند”، “وجود یک جایگاه اجتماعی/اقتصادی فرودست و اینکه آدمها تنها این جایگاه ها رو اشغال می کنند و نقش ان جی او های امروزی که تنها یک سری رو از این جایگاه شیفت می ده غافل از اینکه سرعت پر شدن این جایگاه ها بسیار بیشتره”.
  * همینطور موزیک انتخابی از نکتار خیلی مناسب فضا بود. (فقط چرا سولوی انتهاش رو برداشته بودین؟ :دی)

  پیروز باشین رفقا و باز هم ممنون

  • رادیوفنگ گفت:

   بابک عزیز خیلی خیلی خوشحالیم که تو پیگیرانه رادیو رو دنبال می کنی و خیلی شفاف هم نظرت را برای ما می نویسی. خوشحال تر که احساس می کنی توانسته ایم قدمی پیش بگذاریم.
   به چند نکته اشاره کرده بودی که سعی می کنم موضع مان را درباره ی آنها روشن کنم:
   رادیو در مرحله ی آزمون و خطاست. بی هیچ ابایی این رو اشاره می کنیم. این ضعف ها رو توجیه نمی کنه بلکه می خواهد توضیح بده که از قضا ما فکر می کنیم این شکل گیری در مقابل نگاه مخاطب و منتقد می تونه به ما کمک کنه که راه رو پیدا کنیم. بنابراین طبیعی است که از روی موضوعی به موضوع دیگر بپریم. سعی کنیم درباره مسائل روز و مسائلی که دغدغه مون بوده حرف بزنیم تا شاید در نهایت بتونیم به فرم و محتوایی برسیم که هماهنگ تر باشه. هر چند از دید مخاطبان ما ممکنه تناقضی در محتواها دیده بشه اما از نظر ما این ها در ارتباط کامل با هم هستند. ما در شماره قبلی از فاکس کان و کار کودکان در شرکت های تولید کننده ی گجت های اپل و … گفتیم و حالا این را انضمامی تر بیان کردیم. برنامه های جمعه ی ما این پرش های محتوایی رو حفظ می کنه تا بتونه نشاط اش رو حفظ کنه.
   درباره ی شعر به نظرمان یک جایی بیان منطقی چیزها لکنت داره و اخته ست. شعر و کلا ادبیات می تونه در جاهایی این لکنت و اختگی رو برطرف کنه و به نظر ما همنشینی خوبی دارند. اگه توانسته باشند ایجاد سمپاتی بکنند که چقدر خوب 🙂
   درباره نقد سوم ات حق با توست. خیلی های دیگه هم گفتند و ما همچنان فکر می کنیم پرسیدن و پرسیدن مهم تر است. از نظر ما مهم اینه که از طریق این سوال ها و پیگیری مداوم شان بتونیم کشف قوانین کنیم از معضل ها. این که چطور می شود موضوع مصرف گرایی و کار کودک و خیلی موضوعات دیگر را به هم ربط داد و فهمید که ریشه های مشترکی دارند

   از تاکیدهایت لذت بردیم و حتما حتما سعی خواهیم کرد به موضوعاتی که اشاره کردی در برنامه های بعدی برگردیم …
   در تماس باش و ممنون 🙂

   • بابک گفت:

    خیلی ممنون از توضیح مکفی.
    نکته ی عجیب و شاید جالب اینجاست که ادبیات و شعر کارکرد برعکس روی شخص من دارند و هم باعث بهم خوردن تمرکزم از روی موضوع می شن و هم اینکه پرداخت و واکنش سمپاتیک رو جایگزین نوع عقلانیش می کنن (که شاید محدود به من یا عده ی کمی بشه این موضوع). در مورد مطلوب بودن برانگیختگی سمپاتیک هم در همچین زمینه هایی می شه مفصل صحبت کرد.

 • حمید گفت:

  جالب بود..
  عضویت و تبلیغ در شبکه های اجتماعی مفید خواهد بود

 • شاهین گفت:

  دستتون درد نکنه، عالی بود. من خیلی از چیزایی که گفتید رو نمیدونستم.

 • ستاره گفت:

  دست مریزاد دوستان من…. خیلی خیلی ممنونم از ایده و زمانی که اختصاص دادین.

 • سعید گفت:

  واقعا عالی بود.
  خیلی خوبه که یه عده این طور عمیق به این مسایل توجه می کنند.
  این برنامه شما باعث می شه آدم کمی بیشتر به نحوه ی زندگی کردنش توجه بکنه.

  موفق باشید.

 • میلاد گفت:

  آفرین. با قدرت ادامه دهید

 • به پیشنهاد یکی از دوستانم با صفحه ی شما آشنا شدم و این قسمت را گوش دادم،‌ که وقتی دیدم که قسمت نظراتتان هم فعال است ، حیفم آمد که بابت این فعالیت خوب و سازنده و البته دقیق که حاصل تحقیقات میدانی وقتبری هم هست از شما تشکر نکنم و به نوبه ی خودم دست شما را از دور میفشارم . پاینده باشید

 • nima گفت:

  kheyli kheyli ham khub
  amir abes hamid, nader agha lotfi hame o hame khaste nabashid
  barnameye in dafe kheyli chasbid, na azin lahaz ke masalan keyfiatesh behtar bud, har do aali budan, vali inke be masaeli ke kheyli vaghte vojud daran pardakhte mishe ro bishtar dust daram ta masaeli ke taze be vojud mian(wall street)
  vali kamelan mifahmam ke ahamiat har do ghazie chejurie
  be har hal dametun garm, har komakiam azinvar khastin begin

 • جیب بر گفت:

  زیبا بود ، برای استفاده دیگران لینکشو با اجازتون توی وبلاگ قرار دادم

 • مهدی گفت:

  سلام
  عالی بود…
  عالی. البته هنوزم هم جای بهتر شدن دارید اما نمی خوام نامردی کنم
  می دونم چقدر کارتون سخته….
  عالیه کارتون… کاش بشه همکاری کرد یه جوری

 • رکسانا گفت:

  قلبم منفجر شد..

 • بهنام گفت:

  رفقا.
  ما به روایت‌های متفاوت از روایت‌ مرسوم نیاز داریم. برنامه‌تون حواسم رو به جاهایی که ازش پرت شده بود، جمع کرد.
  منتظر کارهای بعدی هستم.

 • روجا گفت:

  دارم لذت می برم.. حرفهائی که هی یادمان می رود . سوال هائی که اگر از هم و از خودمون بپرسیم و به جوابشون فکر کنیم میشه به تغییر امیدوار بود.
  مُتُشکررررررم

 • مهسا گفت:

  سلام. مطالبی که بحث شد رو دوست داشتم. خیلی وقت ها به فرق بین فعالیت در جهت حذف کار کودک و کمک هایی که شما کار خیریه می دونید فکر کردم.. دوس داشتم درباره ی پرداختن به ریشه ها که می گفتید برای لغو کار کودک بیشتر صحبت می شد.. در واقع در تمام بحث دنبال این بودم اما جواب روشنی نگرفتم.. در حال حاضر همون آدمی ام که به قول شما مثل انجام پروژه هفته ای یکبار دو ساعتی یه سری به جمعیت می زنم و این ناخواسته یه خود ارضایی کوچیکی هم شاید داشته باشه… امیدوارم این ریشه ها که می گید برام روشن تر شه و این پروژه کم رنگ…
  شعر رو دوس داشتم… خیلی زیاد.
  منتظر کارهای بعدی تون هستم. ممنون.

 • مهدی گفت:

  سعی کنید همچین گفتگو‌هایی رو همیشه داشته باشید، متفاوت و خیلی مفید

 • jeus گفت:

  از شما بسیار سپاسگذارم و بسیار عالی بود و منو به فکر انداخت بسیار ناراحت هستم که اینقدر توی زندگی خودمان غرق شده ایم و گاها به سرم میزند که انرژیم را بر روی اینگونه مسائل بگذرم . مسائلی که من را از خودم دور می کند و بسیار ناراحتم و ناراحتم .
  راستی من کرمانی هستم و والی کرمان را هم می شناسم و صنعتی را می شناسم و همینجور افرادی همچون نماینده مجلس که از کرمان رفته است شاید با رای مردم .
  خسته ام و بسیار خسته ام و نمی دانم چگونه می توانم این خستگی ام مخفی کنم ؟ چگونه می توانم خستگی ام را در برابر خستگی بسیار زیاد دیگران مخفی کنم چگونه می توانم ؟ چگونه می توانم خسته ام و باز هم خسته ام.

 • Hadi گفت:

  Dear Friend,
  I am really enjoying your programs and specially this one. It took my attention to the things around me which I have never thought deeply about. Please keep up the good work. I have downloaded all your programs and listen to them and with your permission, I am going to share them with some of my friends and families whom might not have access to internet or are not very familiar with internet Radios.- if you don’t mind-
  Sorry for writing in English, I am totally Iranian!, just don’t have Persian label on my keyboard and besides, my Farsi typing is 10 times slower than English and I hate Pinglish 😉

  • عماد گفت:

   دوست خوب فارسی زبان 😉
   کسانی که تلاش کردند تا این رادیو منتشر شد حتمن بسیار خوشحال خواهند بود که کارشان را کسانی بشنوند که به اینترنت دسترسی ندارند. چنین کاری بی‌شک مبتنی بر نگاهی است که کپی را نه حقی انحصاری که وظیفه‌ای همگانی می‌داند. بی‌شک نه تنها من بلکه دست‌اندرکاران رادیو هم از تکثیر آن در میان همگان خوشحال خواهند شد.
   ممنونم

 • Reza گفت:

  فوقالعاده هستین
  واقعا نمیدونم چی بگم
  خیلی خیلی عالی بود
  فوق العاده

 • سعید گفت:

  خیلی عالی بود. یه سوال موسیقی پایانی این پادکستتون چی بود؟

 • مهتاب گفت:

  می شه بعد از مدت ها هم تشکر کرد . مگه نه ؟
  به دوست شاعرمون و واژه های ناب و صادقانه ش درود …
  به همه ی بچه های رادیو فنگ که خارج از فضای ادعا و ژست های ریا کارانه , حقیقتا دردمند و بی تاب , زیستن با چشم های باز رو تکثیر می کنند درود …

 • هومن گفت:

  شاید بین همه ی بچه هایی که توی نیمه ی اول برنامه اسمشون رفت امین ۱۰ ساله به من از همه نزدیک تر بود.امین که پدر و مادی شاغل داره از صبح تا غروب سر کارن تا آینده ی امین رو تضمین کنن. فقط شاید فرق من با امین تو این بوده که من به جای نوشتن مشقام سرگرم بازی با سگا یا فوتبال تو کوچه میشدم. یه وقتایی هم میرفتم مسجد کنار خونمون تا به بهانه ی نماز برم طبقه ی بالاش پینک پنگ بازی کنم.
  ممنون از زحمتی که می کشید.
  راستش من از همونایی بودم که فکر می کردم بعضی از بچه های گل یا آدامس فروش تو خیابون توی یه باندن که یه مامان قلابی بی احساس یا بابای سیبیلو بوگندو ازشون سوء استفاده میکنن. واسه همین هر وقت بهشون پولی میدادم ازشون قول می گرفتم واسه خودشون خرجش کنن.
  ولی خوشحالم که برنامتون یه تکون اساسی به نوع نگاهم داد.

 • محسن عمادی گفت:

  ممنون رفقا. پیگیرانه کارتان را دنبال می‌کنم و مداومت و تلاشتان را می‌ستایم. دستتان درد نکند.

نظر بدهید