در سی‌امین برنامه صبح جمعه با شما، راوی کسانی می‌شویم که از خانه‌هایشان رانده شده‌اندکسانی که نه برای زندگی بهتر، یا رفاه بیشتر، بلکه در فرار از جنگ، خفقان و سرکوب سیاسی و فقر و فلاکت مجبور به ترک خانه و زندگی‌شان شده‌اند.

از دیوارها و مرزها و قوانینی خواهیم گفت که راه را بر انسان‌ها می‌بندند و به روی سرمایه و «روح پیشوا» آغوش باز می‌کنندبا شما از مقاومت در برابر غیرقانونی بودن انسان‌ها خواهیم گفتاز انسان‌هایی که برای خلاصی از کابوس پناهندگی و زندگی در کمپ‌های پناهندگان در اروپا خود را حلق‌آویز کردند و راوی کسانی ‌می‌شویم که با بردن حاشیه‌های فراموش شده به متن شهر، صدای اعتراض انسان‌هایی شدند که «غیرقانونی»شمرده می‌شدند.

از بی‌اعتنایی رسانه‌ها و سیاست‌مداران به اعتراضات پناهندگان می‌گوییم و خواسته‌های آنان را با شما در میان می‌گذاریمسوار بر قایق و قطار پرسش‌های بی‌معنای اخلاق‌گرایان درباره مهاجرت را به پرسش می‌گیریم و از نسبت ِ خودمان با جنبش پناهجویان سخن می‌گوییم.

در پایان درودهایی خواهیم داشت به کسی که زبان و گوش‌هایش در بی‌پناهی بریده شد و به کارگرانی که پناهی ندارند.

فراموش نکنید که «همه‌ی ما می‌خواهیم زندگی کنیم » ، بشنوید و با ما بمانید؛

[podcast]https://radiofang.org/files/radiofang30med.mp3[/podcast]

لینک دانلود با کیفیت و حجم پایین (۹ مگابایت)

mp3 | ogg ]

لینک دانلود با کیفیت و حجم متوسط (۱۹ مگابایت)

mp3 | ogg ]

لینک دانلود با کیفیت و حجم بالا (۳۵مگابایت)

mp3 | ogg ]

۶ نظر

 • رادیوفنگ گفت:

  موزیک های استفاده شده در این شماره :
  ۱- Kavak – Hesam Owhadi
  ۲- Tehran dash Khorramshahr Train – Ali Samadpour
  ۳- Doxa 8 – Siavash Amini
  ۴- From – Siavash Amini

 • schwarzkopf گفت:

  اصلا قبل از این که شروع کنم به گوش کردن می خوام بگم که خیلی ذوق کردم از این که بالاخره یه جایی تو “رسانه های اپوزیسیون” داخل به این موضوع پرداخته می شه. خیلی از این خشمگینم که صدای این آدم هایی که فی المثل تو آلمان بیش از یه ساله که تو خیابونند، تو ایران شنیده نمی شه. از این تصویر غرب موفق که رحیمانه جلو “جهان سومی”ها سکه ی پولی پرت می کنه حالم به هم می خوره. ما هم که همه لابد قدرشناس هستیم و شاکر.

 • schwarzkopf گفت:

  یه چیزی که بهش درست نپرداختین ارتباط امپریالیسم و استعمار با وضعیت پناهندگیه. یکی از شعارهای مشهور پناهجویان آلمان اینه: “ما این جا هستیم چون شما کشورهای ما را خراب کردید” واژگونه کردن این حقیقت که غرب آباد نشد چون مردم پرتلاشی داشت، بلکه چون جهانی رو غارت کرد و نشاندن اروپا در جایگاه بنگاه خیریه بخشی از سیاست ایدئولوژی سرمایه داری جهانی است. از طرف دیگه نقش پناهجویان غیر قانونی در کنترل قیمت نیروی کار و مقابله با اتحادیه های کارگری هم جای بحث داره.

 • جوان گفت:

  به عنوان یک “گوینده اخبار” کار شما خوب بود و سپاس از تلاشتان

 • ahmed pouri گفت:

  یاد داشتی بسیار شابزده!

  برنامه خوبی بود من برای اولین بار این برنامه را می شنیدم … تلاش ارزشمند زیادی کرده بودند تا تصویر همه جانبه ای از جنش های پناهندگی در اروپا بدهند. … بی دقتی و اشتباهات و کمبودهای جدی هم فراوان بود. طبیعی است کسانیکه در این جنبش ها دخالت مستقیم نداشتند با تمام صداقت و تلاششان دقت لازم را در دیدن علل شکست ها یا پیروزی ها نداشته باشند. … اگر گردانندگان این برنامه خواستند من حاضرم تجارب خودم را در اختیارشان بگذارم. اگر خواستند میزگرد یا مناظره ای ترتیب بدهند حتما همکاری خواهم کرد.

  List of 17306 documented refugee deaths through Fortress Europe

  http://www.unitedagainstracism.org/pdfs/listofdeaths.pdf

  بیش از ۱۷۳۰۶ پناهجو یا مهاجر در راه رسیدن به “کعبه آزادی” اروپا در دریاها یا پای دیوار نامرئی قلعه اروپا مرده اند. یا بعد از رسیدن به کعبه آزادی خودکشی کرده اند!
  دوستانی که این برنامه ها را می سازند باید حداقل به اینگونه آمارهای جدی و تکان دهنده دسترسی داشته باشند!
  البته که این آمارها نک کوه یخ است! سازمان یوناتد و فعالین اش را من سالهاست که می شناسم. اینها اصولا اسامی کسانیرا ثبت می کنند که در روزنامه های سراسری چاپ شده باشد. … ما می دانیم که خیلی وقتها بدلایل زیادی خانواده کسانیکه عضوی از آن خود کشی کرده نمی خواهند خبرشان در روزنامه ها پخش شود. … جنگ جدید اروپا برعلیه پناه جویان و مهاجران از سالهای ۱۹۹۴ شروع می شود. چندین نقطه عطف را پشت سر گذاشته.
  تا سالهای ۱۹۹۸ مراکش و تنگه جبلالطارق مهمترین دروازه ورود جهان سومی ها به اروپا بود. سخت گیری را به حدی رساندند که در یک ماه بیش از ۲۰۰۰ نفر در این تنگه در کنار آبهای اسپانیا غرق شند. سرانجام این راه به شیوه ای ” دمکراتیک و حقوق بشری” بسته شد!

  بعد از مراکش و اسپانیا آفریقائی ها تلاش کردند از طریق لیبی خودشان را به جزیره لامپه دوزا که مال ایتالیا است برسانند! سرانجام این جنگ هم به جایی رسید که شهردار لامپه دوزا در پارلمان اروپا گفت ما نه تنها به کسانیکه به این جزیره پناه می آورند امکانات نداریم بلکه مهمتر از آن به اندازه کافی تابوت نداریم، اجسادی را که امواج در یا به ساحل می آورد دفن کنیم! بعد از اینکه دریای مدیترانه به قبرستان واقعی پناهجویان و مهاجرین تبدیل شد این راه هم به شیوه ای ” دمکراتیک و حقوق بشری” بسته شد!

  بعد از آن حتی آفریقائی ها سعی کردند از طریق ترکیه خودشان را به یونان برسانند! در یونان هم پلیس مرزی اروپا در همکاری با پلیس یونان در عمل به قتل عام پناهجویان در دریا ها و رودخانه ها پرداختند! این راه هم به این شیوه ” دمکراتیک و حقوق بشری” بسته شد! …
  از استرالیا هم حتما خبر دارید …
  حالا در باره قوانین داخلی اروپا چیزی نگفته ام … البته توضیح دقیق مواردی که اشاره کردم سخنرانی های چند ساعته می خواهد … ولی پیدا کردن درون بینی مهمترین مسئله است. … من سال ۲۰۰۴ در بنیان گذاری سوسیال فروم هلند سخنرانی ای داشتم تحت عنوان ” جهانی شدن و رشد راسیسم و فاشیسم در اروپا” در این سخنزانی در مورد مسئله پناهندگی گفتم ” بزودی سنگ بنای حقوق بشر در اروپا به سنگ قبر حقوق بشر تبدیل خواهد شد” زیرا مکان تقاضای پناهندگی از اروپا را غیر ممکن می کنند! … مسئله پناهحویان در اروپا … یکی داستان است پر آب چشم!

  پارا دوکس انتظارات پناهجویان از این کعبه های آزادی و حقوق بشری با واقعیات کشوریهای غربی بحدی است که بی اختیار یاد این شعر شهریار افتادم:
  که این جان کندن دنیا پرستان هماهنگ کلنگ کورکن نیست!

  احمد پوری از سازمان پناهندگی پرایم …
  تلفن: ۰۰۳۱۷۰۳۸۰۳۰۵۸ / ۰۰۳۱۷۰۳۰۵۰۴۱۵
  فاکس ۰۰۳۱۷۰۴۰۲۰۹۱۷

 • ahmed pouri گفت:

  دوستان ارجمند برای اینکه با کارهای ما ( سازمان پرایم ) کمی آشنا شوید بهتر است به این لینک ها توجه کنید.

  طرح شکایت جزایی برعلیه آقای دونر وزیر دادگستری هلند و برعلیه خانم ریتا فردونک وزیر پناهندگی هلند.
  http://www.prime95.nl/Persian/Donner%20verdonk.pdf
  سیاست اتباع بیگانگان هلند، سیاستی جنایت کارانه است.
  http://www.prime95.nl/Persian/vreemdelingenbleid.pdf

  هزاران نفر کابینه و پارلمان هلند را محاصره کردند
  http://prime95.nl/Persian/PROTEST%2024%20sep.pdf

  http://prime95.nl/Persian/antifashi2.htm

نظر بدهید